Úspěch českých středoškoláků v soutěži Regeneron ISEF 2023 v USA

Největší, nejprestižnější a nejtěžší soutěže vědeckých a technických projektů pro středoškoláky na světě Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair), pořádané letos v Dallasu ve státě Texas v Kay Bailey Hutchison Convention Center Dallas ve dnech 13. až 19. května 2023 se zúčastnili autoři tří projektů Matěj Neumann z DELTA – Střední školy informatiky a ekonomie v Pardubicích s projektem OriLive – Návrh mobilního systému LORA pro bezdrátový přenos živých výsledků v orientačním běhu, Aleš Janderka z Gymnázia, Šumperk, Masarykovo náměstí s projektem Asociace fosilií Štítské brázdy (bystřický litofaciální vývoj české křídové pánve) a Lukáš Dubšík z Gymnázia Brno-Řečkovice s projektem Simulace evoluce a geologických procesů. Všichni postoupili z národního finále XXVIII. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET organizované Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z. s.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo přes 1600 středoškoláků z 64 zemí světa, kteří do soutěže přihlásili projekty ve 21 soutěžních oborech. Úspěch je o to větší, že například z USA se zúčastnili vítězové domácích postupových soutěží, které proběhly ve 49 státech.

Vynikajícího umístění dosáhl vítěz letošního ročníku soutěže EXPO SCIENCE AMAVET Matěj Neumann z  DELTA – Střední školy informatiky a ekonomie v Pardubicích, který obsadil 3. místo ve své kategorii Embedded Systems sponzorované společností Microsoft a zároveň získal dvě speciální ceny, nejprestižnější ocenění v oblasti počítačového inženýrství a to zvláštní cenu Soumyanath Memorial Award. Toto ocenění uděluje rodina Krishnamurthyho Soumyanatha (1957 – 2010) za nejlepší projekt v počítačovém inženýrství. Dále Matěj získal hlavní zvláštní cenu Nadace krále Abdulaziz a jeho společníků pro nadání a kreativitu „Mawhiba“ (King Abdulaziz and his Companions Foundation for Giftedness and Creativity „Mawhiba“).

Matěj navrhl a vytvořil síť zařízení, které jsou schopné přenášet on-line výsledky ze závodů z orientačního běhu i z míst, které nejsou pokryté signálem mobilních operátorů.

AMAVET, který organizuje národní soutěž již 28 let pod záštitou Akademie věd ČR se soutěže zúčastňuje od roku 2005. Znovu se potvrdilo, že při kvalitní přípravě česká mládež dosahuje na prestižních soutěžích vynikajícího umístění a je plně konkurenceschopná. Mezinárodní soutěž ISEF je v USA pořádána od roku 1950 a její vysokou prestiž i v tomto roce potvrdila účast nositelů Nobelových cen.

Matěj Neumann při předávání hlavní ceny
Matěj Neumann při předávání ceny od King Abdulaziz and his Companions Foundation for Giftedness and Creativity „Mawhiba“
Lukáš Dubšík, Matěj Neumann a Aleš Janderka na soutěži Regeneron ISEF 2023
Česká delegace na soutěži Regeneron ISEF 2023
Matěj Neumann se svým projektem
Lukáš Dubšík se svým projektem
Aleš Janderka se svým projektem
Matěj Neumann a jeho dvě získaná speciální ocenění
Kay Bailey Hutchison Convention Center Dallas

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *