Main page/Hlavní stránka
 
 
Craig R. Barett s předsedy českého a slovenského AMAVETu

Centum Most

 -

Centum Most

© 2003-2009 Jan Tichavský & AMAVETFotografie účastníků INTEL ISEF 2005 těsně po slavnostním předávání cen 13.5.2005Světový úspěch českých středoškoláků

 

            Na největší, nejprestižnější a nejtěžší soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškoláky na světě INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair), pořádané letos v arizonském Phoenixu, obsadili vítězové národní soutěže organizované Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET vynikající první a čtvrté místo. Navíc v konkurenci 1 444 středoškoláků ze 43 zemí, kteří do soutěže přihlásili 1 162 projektů.

            Zuzana Tvarůžková z Kroměříže obsadila v oboru Botanika první místo v konkurenci 86 projektů a Jan Šváb z Prahy čtvrté místo a zvláštní cenu dokonce v konkurenci 213 projektů v oboru Inženýrství.

            Úspěch je o to větší, že například z USA se zúčastnili vítězové domácích postupových soutěží, které proběhly ve 47 státech.

            AMAVET, který organizuje národní soutěž již 12 let pod záštitou předsedy Akademie věd ČR a za sponzorské podpory energetické společnosti ČEZ a.s., se zúčastnil se dvěma projekty poprvé, dosáhl historického úspěchu.

            Znovu se potvrdilo, že při kvalitní přípravě česká mládež dosahuje na prestižních soutěžích vynikající umístění. Česká věda nemusí mít o svou budoucnost obavy.

            Mezinárodní soutěž INTEL ISEF je v USA pořádána od roku 1950 a její vysokou prestiž i v tomto roce potvrdila účast pěti amerických nositelů Nobelových cen.

 

 

 

Phoenix, Arizona, USA                                                           Stanislav Medřický
16. května 2005                                                                     předseda AMAVET